Вітаю Вас, Гость
Головна » Статті » Петрівський р-н

Як Зима з Весною зустрічалися

Коли зима стрічається з весною,
Твердих крижин розгойдується спів,
Пухнастий сніг крихкою пеленою
Мов водоспад сповзає із дахів!
Гучні струмочки захлюпочуть зрубом,
Грайлива річка розплете косу…
І так на серці стане любо-любо,
Немов із нього струшують росу!..

Як нестримно летить час, ще зовсім недавно ми тішилися новорічними святами, а вже почався відлік останнього місяця зими – лютого. Мудро відмічено у народному прислів’ї: «Лютневий сніг весною пахне». Тому недарма 15 лютого українці святкують Стрітення.

Селяни у цей день не працювали і уважно придивлялися до погоди, бо «Лютий до Березня в гості приїжджає, щоб на Стрітення зимі з весною зустрітися». Вважалося: хто з них переборе, такою буде і погода до початку березня.

Така зустріч Зими з Весною відбулася і у гуртківців Центру дитячої та юнацької творчості.

На зустріч старій, у полатаному вбранні бабі-Зимі вийшла Весна – вродлива дівчина. Вона була вбрана у вишиту сорочку та зелену плахту, у руках у неї - квіти. Але Зима так просто не захотіла віддавати своє панування. Тому вони пішли у поле змагатися, хто кого переборе.

Стрітення – це також одне з найбільших християнських свят і означає «зустріч». У Біблії, за розповідями святого Луки, подія ця сталася в Єрусалимському храмі. Це свято відзначається в сороковий день від Різдва Христового в пам'ять про зустріч праведника Симона і немовляти Ісуса, якого він взяв на руки коли до нього прийшли Йосип та Марія. Це була знаменна мить, що символізує зустріч Старого і Нового Заповітів.

Тому, в цей день, прийнято ходили до церкви відстоювати службу зі свічкою і освячувати воду. Вважається, що свята вода допомагає від різних хвороб, а освячена свічка - відвернути злі сили. 

Також на свято Стрітення люди спостерігали за погодою і складали різні прикмети:

  • «Ясна погода під час змагання Тепла із Зимою віщує добрий урожай у полі»;

  • «Тиха погода – радість пасічникові несе»;

  • «Вітер – погана ознака для садівників»;

  • «Відлига – жди пізньої весни».

Змагалися не тільки Зима з Весною, а й діти. Вони розділилися на дві команди: «Стрітення» і «Віночок». Учасники змагалися у конкурсах «Найкраща назва команди», «Привітання весні», у «Конкурсі прикмет», «Відгадування загадок», «Весняний букет», де потрібно було якнайбільше назвати весняних квітів тощо. Змагання було запеклим, але сили виявилися рівними, тому перемогла «дружба».

Наприкінці свята повернулася Зима з Весною. Зима змушена була передати своє панування над землею Весні. 

Всі раділи, приходу весни: танцювали хороводи, співали веснянки. І за давнім звичаєм кожна дитина отримала печиво у формі пташки, щоб вийшовши на вулицю, підкидати жайворонків і промовляти:

Пташок викликаю
З теплого краю.
Летіть, соловейки,
На нашу земельку!
Спішіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки.
Летіть, сизокрилі,
Ви всі нам милі.

 

 

 

Інна Вотусь, культорганізатор ЦДЮТ

Категорія: Петрівський р-н | Додав: SIRIUS (15.02.2016)
Переглядів: 299 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar