Вітаю Вас, Гость
Головна » Статті » Долинський р-н

Історико-козацький рух України очима учасників проекту «Прекрасні далі манять нас в похід»

Мальовнича природа, героїчна історія та небайдужі люди зробили незабутньою подорож учасників міжрегіонального освітнього проекту «Прекрасні далі манять нас в похід» учнів КЗ «Долинська ЗШ І-ІІІ ступенів №2 ім. А.С.Макаренка Долинської районної ради» Долинського району та учнів Добронадіївської ЗШ І-ІІІ ступенів Олександрійського району на Черкащину, яка відбулася під час весняних канікул.

Усі передбачали неповторну зустріч з минувшиною нашої країни, адже подорож до Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» – завжди пам’ятна подія для кожного туриста. 

Хоч погода і не радувала мандрівників, всі із гарним настроєм та чудовими мріями вирушили в подорож. 

Багато видатних сторінок історії нашого народу залишили по собі згадку. Однією із таких сторінок є місто Чигирин, заснований у першій половині XVI століття на кордоні з Диким Полем. Він посідає визначне місце в історії України. Свого найбільшого розквіту місто досягло в 1648-1657 рр., коли було гетьманською резиденцією Богдана Хмельницького. З 1657 по 1676 роки Чигирин обирали своєю резиденцією гетьмани України І. Виговський, Ю.Хмельницький, П.Тетеря, П.Дорошенко.

Кам’яними сходами ми піднялися на верхівку Замкової гори, з якої відкривається неповторна панорама Чигирина та його околиць. Тут ми почули цікаву розповідь екскурсовода про історію міста, стародавні легенди, визначні пам’ятки на горі: величний монумент Б. Хмельницькому, кам’яний хрест на честь захисників міста в часи середньовіччя, залишки Чигиринської фортеці – бастіон Дорошенка.

Далі наша екскурсія пролягла шляхом з Чигирина в Суботів та до Холодного Яру. При в’їзді в Суботів постає велична споруда визначної архітектурної пам’ятки XVII ст. – церква Святого Іллі, нині діюча. Цей храм збудований за наказом і коштом Б. Хмельницького. Церква мала призначення родової усипальниці гетьмана і одночасно була частиною оборонної системи місцевого замку. За літописом, в 1657 році в цій церкві і було поховано великого гетьмана.

З центру Суботова ми повернули вузенькою вуличкою до трьох криниць. Це ще одна пам’ятка пов’язана з ім’ям Б. Хмельницького. За легендою ці криниці викопані за наказом гетьмана на місці козацького шпиталю.

Село Суботів ще знамените завдяки 5-гривневій купюрі, на якій зображено силует Іллінської церкви. Проте найголовніше – у Суботові почалася Визвольна війна. Руїни палацу Хмельницького та Іллінська церква, де покоївся прах гетьмана – зриме нагадування про велику епоху пробудження України.

Із Суботова ми поїхали в Холодний Яр – місце, де сконцентровані всі можливі ландшафти лісостепової України, місце, пов’язане з величчю непокірного козацького духу. Звідси починалася легендарна Коліївщина. Хоча йшов дощ, екскурсія до дуба Залізняка та Мотронинського монастиря залишила незабутні враження. Холодний Яр – пам’ятник природи всеукраїнського значення. Вчені нині вважають, що колись тут врізався в землю гігантський астероїд, утворивши вигадливий кратер-яр. Місце вражаючої краси. В яру ростуть десятки 300-500-літніх дубів, 250-річні горіхи, дикі столітні груші та черешні. І люди тут живуть довше, ніж будь-де: і сьогодні тут є ще живі свідки легендарної «Холодноярської республіки» початку 1920-х.

Наша Кіровоградщина також багата на історичні місця та легенди. На Знам’янщині є унікальне місце під назвою «Гайдамацька січ». Тому другого дня вся наша дружна компанія вирушила до села Цибулеве, що у Знамянському районі, де місцевий колекціонер Володимир Вознюк зі своїх знахідок зробив історичну садибу «Гайдамацька січ». Де він радо нас зустрів із своєю дружиною і сином Вовкою. На території садиби розміщено все, що господар знаходив в радіусі трьохсот кілометрів. Це каміння, залізні вироби, картини, одяг та рушники. Є тут так звана «кузня» – близько сотні знахідок із заліза, є колекція прасок, є колекція черепків від амфор та предметів побуту. Колекціонер знає історію кожної знахідки – залізяки, каменя чи горщика.

Неймовірна краса і неповторна палітра краєвидів цибулівських пагорбів та лугів, таємничість Перунової скелі та спокійне журчання потічка зачаровують своєю незвичайністю кожного, хто приїздить в цей край, ми не були винятком. Краєзнавець, засновник «Гайдамацької січі» Володимир Вознюк, провів нам екскурсію пагорбами навколо своєї садиби. Для тих, хто хоче залишитись наодинці з природою – це просто ідеальне місце для відпочинку з особливою енергетикою. Гордість січі – козацький курінь, в ньому нас частувала дружина Володимира козацькою кашею - тетерею. Секретів приготування господиня не відкриває. Готується все на ексклюзивному багатті. Ми дуже змерзи і господарі нас запросили погрітися до хати на справжній українській печі, пригощали гарячим узваром та розповідали багато цікавих історій. 

Ось так і здійснилося наше бажання ближче познайомитися з визначними пам’ятками культурної спадщини України, зачерпнути духовної наснаги в місцях, де починалась українська державність. Наші сподівання повністю виправдались, і з чудовим настроєм ми повернулися до лісової школи біля села Водяне Знам’янського району, де проживали в гуртожитку вже третій день. 

Погода не дозволила нам відвідати гідрологічну пам’ятку природи загальнодержавного значення «Болото «Чорний ліс»», але діти із сахопленням слухали історії та легенди про ландшафтний заказник Всеукраїнського значення «Чорноліський». Ознайомились з рослинним і тваринним світом лісу, побачили процес створення лісових культур на зрубах та порівняли різновікові лісові культури. Відвідали базовий розсадник - шкілку декоративного садівного матеріалу. На завершення відвідин працівники лісгоспу провели для дітей екскурсію тепличним господарством, де поруч із нашими огірочками ростуть екзотичні рослини.

Той, хто вважає себе українцем, мав би відвідати такі місця хоча б раз у своєму житті, після того таке вже не можна забути. А ми збережемо враження про побачене на довгі роки. І сподіваємося на нові подорожі…

Керівники проекту: Ольга Стеблина, Вадим Федоров.

Категорія: Долинський р-н | Додав: SIRIUS (03.04.2018)
Переглядів: 62 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar