Вітаю Вас, Гость

Пам'ятник  Т.Г. Шевченку  в с. Грушка Ульяновського району Кіровоградської області

Всі, хто приїздить до нашого села, зачудовуються пам’ятником Великому Кобзареві, що височіє на насипному пагорбі при в’їзді, а жителі села гордяться, що мають скульптуру Тараса Шевченка в повен зріст, яких мало по всій Україні. 

Задумався Поет… Полу довгого френча ніби закотив рвучкий вітер. А плакучі верби не оплакують, а возвеличують Генія Слова.

«Охоронний номер №104. Пам’ятник Т. Шевченку– українському поету (1814-1861) встановлено 1972 року. Скульптура залізобетонна, окована мідним листом, постамент цегляний. Скульптура - 2,5 м, постамент - 2,3 м. Пам’ятка місцевого значення (рішення облвиконкому про взяття пам’ятника під охорону№ 301 від 20.06.1982 р.)» – з Єдиного Реєстру нерухомих пам’яток України.

Історія встановлення пам’ятника

(Записано зі слів Володимира Івановича Крижановського,
колишнього секретаря партійної організації колгоспу ім.Т. Шевченка с. Грушка) 

У 1971 році на партійних зборах села вирішили увічнити пам'ять великого поета Т.Г. Шевченка, чиїм ім’ям названий місцевий колгосп, і встановити в селі пам’ятник Великому Кобзареві. На кошти колгоспу та за підтримки голови правління Сергія Павловича Мороза.

Якось до Грушки, у відпустку приїхав провідати батьків Володимир Островерхий (він був учасником подій в Угорщині 1956 р.), а працював художником в Одеському художньому фонді.

Ось Володимир Островерхий запропонував свою допомогу. Обговоривши всі деталі щодо пам’ятника, який має бути, вирішили замовити його там же, в Одеському художньому фонді. Через деякий час Володимир приїхав із скульптором Фішером, зробили ескіз пам’ятника, який сподобався замовникам. І тут розпочалась робота. У колгоспі у діжках висадили верби, почали шукати місце для встановлення пам’ятника. Приїхали художник та скульптор, оглянули багато місць і вирішили погодитись із думкою Володимира Івановича Крижановського. Місце вибрали при в’їзді у село: тут широкі поля, гарне для огляду місце.

Навезли землі, зробили великий насип. Для постаменту попросили щебеню у великого шанувальника поезії Т.Г. Шевченка Олександра Пилиповича Холявка, який був головою колгоспу у селі Великі Трояни.

У 1972 році пам’ятник був готовий. Посадили біля нього верби, а офіційне відкриття було у 1974 році. На відкриття пам’ятника були запрошені керівники району, жителі села, прийшли школярі. Виступали на відкритті: директор школи Микола Дем'янович Жилка, Володимир Іванович Крижановський, а діти читали поезію Т.Г. Шевченка.

Загальноосвітня школа I –III ступенів села Грушка

С.Ф.Молчанська, учитель історії

Я.В.Смірнова, педагог-організатор