Вітаю Вас, Гость
Музейна кімната Тараса Шевченка 
при Канізькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів
Новомиргородської районної ради
(директор М. П. Український)

Школа є опорною з проблеми «Формування національної свідомості школярів засобами українознавства та краєзнавства». 

Музейна кімната Тараса Шевченка (керівник Ф. Гордієнко) створена педагогічним та учнівським колективами школи завдяки підтримці багатьох меценатів, підприємців, батьків – випускників школи. 

Тарасова кімната гармонійно вписалася до музейного комплексу школи, є його логічним доповненням. Експозиція включає розповідь-екскурсії: «Дитинство», «Шевченко і Україна», «На засланні», «Шевченко – художник», «Шевченко і сучасність». Тут ретельно зібрано книги про Кобзаря, картини, фото різних років, альбоми, твори декоративно-ужиткового мистецтва на шевченківську тематику, колекцію «Кобзарів», публікації, ілюстрації та малюнки учнів. Серед експонатів є подарована школі Г. Клочеком книга «Поезія Тараса Шевченка: сучасна  інтерпретація» з побажанням успіхів в організації музею.

Доповнюють експозицію «Шевченко і сучасність» публікації, статті, вірші учнів, зокрема вірш О. Якубовського з нагоди відкриття музею. Мешканці села поповнюють фонди музею, так вишитий портрет Тараса Шевченка подарувала Г. Сімбаба.

Збираються відомості про відомих земляків, зокрема – Георгія Антоновича Урсатія – архітектора, який у 1979 разом з В. Г. Гнєздиловим (архітектором і скульптором), Є. Д. Смирновою (інженером) отримав Шевченківську премію за комплекс ландшафтного парку в Черкасах. Він народився 26 липня 1935 року в с. Каніж, закінчив Київський інженерно-будівельний інститут у 1964 році. Серед його творів – комплекс ландшафтного парку (1967), фінансовий технікум (1971), бібліотека (1973), всі – у Черкасах. 

Школа творчо співпрацює з Шевченківським національним заповідником у Каневі, який щедро дарує учням та педагогам музейні видання, наукові і популяризаторські праці. 

Шкільні музеї є складовою частиною навчально-виховного процесу, тут проводяться відкриті уроки, батьківські збори, тематичні екскурсії, зустрічі з учителями-ветеранами школи та Великої Вітчизняної війни, семінари, виховні години, бесіди, пересувні виставки. Розроблено екскурсії на широку краєзнавчу тематику, учні цікаво проводять екскурсії по навчальному закладі.

У Шевченківській кімнаті організовуються і проводяться конкурси читців поезії Тараса Шевченка, звучать пісні, презентуються, використовуючи зацікавленість дітей у сучасних інформаційних технологіях, дослідницькі учнівські проекти, наприклад – «Митці України – Тарасу Шевченку». За підсумками конкурсів учні нагороджуються книгами «Кобзар».

Минають роки, спливають десятиліття, на зміну одним поколінням приходять інші, та незмінною залишаються любов народу до Кобзаря. Шевченківський тема завжди вчасна і доречна, у музейної кімнати постійно є відвідувачі, особливо під час канікул та відпочинку дітей влітку. 

Районним методичним кабінетом узагальнено досвід роботи педагогічного колективу Канізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів з проблеми «Формування національної свідомості засобами українознавства і народознавства» (Саєнко Л. Я.).

Педагогічний колектив докладає значних зусиль, аби школа мала свій неповторний колорит та атмосферу, тут створено свою модель виховної системи, яка постійно популяризується на методичних заходах району.

 

 

 

 

 


Підготувала Л. Гайда