Вітаю Вас, Гость

5. Наші земляки - лауреати Шевченківської премії

Варто перш за все познайомити учнів з історією Національної премії України імені Тараса Шевченка (Шевченківської премії) як державної нагороди України, найвищої творчої відзнаки за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. 

Премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства. Республіканську премію іменіТ.Г.Шевченка було засновано 20 травня 1961 року Постановою Ради Міністрів УРСР. Першими Диплом та Почесний знак лауреата 9 березня 1962 року отримали Павло Тичина, Олесь Гончар в галузі літератури і Платон Майборода в галузі музики. 27 вересня 1999 року, згідно з Указом Президента України № 1228/99, з метою піднесення ролі і престижу Державної премії України імені Тараса Шевченка як найвищої в Україні премії в галузі культури, літератури і мистецтва, премія отримала нову назву – «Національна премія України імені Тараса Шевченка».

Кіровоградщина має 14 лауреатів Шевченківської премії:

Анатолій Тимофійович Авдієвський – український хоровий диригент, композитор, педагог. Першим із наших земляків отримав Шевченківську премію у 1968 році, спільно з Григорієм Верьовкою за створення високохудожніх концертних програм заслуженого українського народного хору імені Григорія Верьовки.

Костянтин Йосипович Параконьєв – радянський український актор, народний артист УРСР. Отримав премію у 1970 році за виконання головної ролі у виставі «Ярослав Мудрий».

Василь Павлович Козаченко – український письменник. У 1971 році за цикл повістей «Листи з патрона» присуджено Державну премію УРСР ім. Т. Г. Шевченка.

Євдокія Василівна Колесник – українська співачка, народна артистка УРСР, лауреат Шевченківської премії (1976) за партію Катерини Ізмайлової в однойменній опері Д. Шостаковича у постановці Київського театру опери та балету.

Георгій Антонович Урсатій – архітектор. Отримав Шевченківську премію за 1979 рік разом з В.Г.Гнєздиловим (архітектором і скульптором), Є.Д.Смирновою (інженером) за комплекс ландшафтного парку в м. Черкасах.

Федір Кузьмич Сарана – український бібліограф, літературознавець та шевченкознавець. 1980 – Державна премія УРСР імені Тараса Шевченка (разом ще із чотирма дослідниками — Євгеном Кирилюком, Василем Бородіним, Петром Журом, Юрієм Івакіним) за «Шевченківський словник» у двох томах.

Валентин Григорович Штолько – український художник-архітектор, доктор архітектури, народний архітектор України. 1984 року присуджена Державна премія України ім. Т. Г. Шевченка в галузі архітектури (за готельний комплекс «Градецький» у Чернігові.

Ніла Валеріївна Крюкова – українська актриса, народна артистка України. Лауреат Державної премії України ім.Т.Г.Шевченка (1989), Герой України (2008).

Юлій Сергійович Мейтус – український радянський композитор, народний артист України, лауреат Шевченківської премії за 1991 рік.

Григорій Никонович Логвин – український мистецтвознавець, архітектор, лауреат Державної премії України імені Т. Шевченка за 1993 рік.

Володимир Олександрович Базилевський – український письменник, літературний критик, перекладач. Член Національної спілки письменників України від 1972 року. Премію отримав у 1996 році.

Григорій Джамалович Гусейнов – український письменник, журналіст, член Національної спілки письменників України, лауреат премії за 2006 рік.

Дмитро Йосипович Іванов – український поет, Заслужений журналіст України, лауреат Шевченківської премії 2010 року.

Лідія Леонідівна Забіляста - народна артистка України, оперна співачка, лауреат Шевченківської премії 2011року у номінації «концертно-виконавче мистецтво».

Останнім часом в Україні спостерігається підвищення уваги громадськості до вивчення життя і діяльності видатних земляків, створення меморіальних куточків та музеїв у навчальних закладах. Тому варто запропонувати учням здійснити пошук відомостей про кіровоградців – лауреатів Шевченківської премії у мережі Інтернет, створити презентації про життя та діяльність, а також твори, за які вони були номіновані на здобуття премії.

Рекомендуємо відвідати Кіровоградський літературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого, де зібрано відомості про лауреатів Шевченківської премії наших земляків та проводяться тематичні виставки.


    Навігація по проекту: